Návaly horka během menopauzy – co dělat?

Neustálé návaly horka, nepříjemné pocení, které v noci znepříjemňuje spánek  – tyto příznaky provázejí v období menopauzy téměř všechny ženy. Zjistěte o těchto příznacích více, o tom jak se projevují a také o tom, co proti nim můžete dělat.

PŘÍZNAKY

Jak se projevují návaly horka během menopauzy?

Pocení při sportu nebo v sauně je zcela normální reakcí těla napomáhající regulaci tělesné teploty. Nadměrné pocení (medicínsky: hyperhidróza) se může více či méně často vyskytovat u každého a může mít různé příčiny, jako jsou infekce, těžká obezita, psychologické příčiny, ale i alkohol, nikotin nebo konzumace kořeněných jídel. Nejméně u dvou třetin žen se však nadměrné pocení, noční pocení a návaly horka projevují jako tzv. vazomotorické příznaky v období menopauzy.

Návaly horka obvykle začínají v oblasti hrudníku a ve vlnách se šíří přes krk a hlavu do horních částí paží. Srdce bije rychleji a může se objevit zčervenání kůže, pocení a bušení srdce. Epizody těchto návalů jsou obvykle relativně krátké a obvykle trvají jen několik minut, zato objevit se mohou i několikrát denně.

Nachdenkliche Frau mit Notebook auf der Chouch

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří návaly horka a nepříjemné pocení ve dne i v noci.

Menopauzální návaly horka – co byste měli vědět

Návaly horka a nadměrné pocení ve dne i v noci jsou pro období menopauzy charakteristické, neboť patří k jejím nejčastějším příznakům. Návaly horka jsou reakcí organismu na měnící se hladinu hormonů během menopauzy a časem ustoupí. Trvání a intenzita návalů horka se u jednotlivých žen značně liší. Obvykle se objevují 1-2 roky před menopauzou a mohou vymizet dokonce až 5 let po menopauze.

Jak lze návalům horka v menopauze předcházet a jak je zvládat?

Přestože návaly horka a nadměrné pocení vyskytující se jako příznaky menopauzy nejsou způsobeny nemocí v pravém slova smyslu, jsou bezesporu nepříjemné, obtěžující a mohou být stresující. Pokud jsou vazomotorické příznaky pouze mírné, může účinnou pomoc poskytnout domácí léčba a změna životního stylu. Při středně silných obtížích mohou pomoci volně prodejné léky. Pokud příznaky nabydou větší intenzity, přichází v úvahu návštěva lékaře.

ZAJÍMAVOST

Jak dochází k návalům horka během menopauzy?

Vegetativní nervový systém je složitý autonomní řídící systém lidského těla a reguluje mnoho procesů, jako je dýchání, srdeční tep a metabolické procesy a ovlivňuje také tělesnou teplotu.

Termoregulace lidského těla má za úkol udržovat stálou tělesnou teplotu okolo 37 stupňů. Když se tělo zahřeje, například při sportu nebo v důsledku horečky, potí se, aby se ochladilo. Naopak při chladu se periferní cévy zužují, aby se snížily tepelné ztráty.

Hormonální změny během menopauzy jsou doprovázeny narušením termoregulace, což zapříčiňuje návaly horka.

I mírné výkyvy tělesné teploty má tělo potřebu přehnaně korigovat a reaguje na ně návaly horka, zčervenáním kůže a pocením.

V průběhu menopauzy se tělo postupně přizpůsobí a vrátí se k normální termoregulaci. Délka trvání a náročnost tohoto adaptačního procesu jsou individuální a velmi různorodé.

Menoelle® proti návalům horka

Tablety menoelle® jsou díky svému celostnímu přístupu vhodným přípravkem pro účinnou, nehormonální a dobře snášenou léčbu přinášející úlevu od příznaků menopauzy, zejména pokud  tradiční nebo bylinná hormonální léčba není možná či žádoucí.

Tablety menoelle® jsou také rozumnou alternativou v případě, že jiné přípravky nejsou dostatečně účinné nebo nepřicházejí v úvahu kvůli riziku nežádoucích účinků nebo pokud existují omezení v užívání kvůli jejich složení.

70%

Návaly horka se objevují hlavně v perimenopauze a časné postmenopauze a poté se opět snižují.

20%

U každé páté ženy jsou obtíže tak silné, že vyžadují léčbu pod dohledem lékaře. Návaly horka mohou trvat až 15 let, avšak průměrná doba trvání je kolem 4-5 let. Perimenopauza a raná postmenopauza jsou období, kdy jsou návaly horka obvykle nejvýraznější.

6 tipů proti návalům horka během menopauzy

Pokud je to možné, vyhněte se všemu, co návaly horka podporuje. Zároveň dbejte na zdravý životní styl s vyváženou stravou, dostatkem pohybu a jógou pro rovnováhu a relaxaci:

Vyhněte se kávě, alkoholu a jiným dráždivým látkám

Vyhýbejte se nebo omezte stimulující či návykové látky jako je káva, černý čaj, alkohol a cigarety. Vyhněte se také ostrému koření, jako je zázvor nebo chilli a těžkým jídlům.


Udržujte si normální hmotnost

Nadváha může pocení a návaly horka umocňovat. Je proto vhodné udržovat si normální váhu nebo se snažit optimální hmotnosti dosáhnout.


Prodyšné oblečení

Volné a prodyšné bavlněné oblečení je ideální volbou v „horkých časech“.


Vyvážená strava

Ideální je lehká strava s dostatkem ovoce a zeleniny a dostatečným příjmem tekutin, nejlépe alespoň 2 litry minerální vody nebo neslazeného čaje denně.


Cvičení a sport

Pozitivní vliv má také cvičení a sport, ať už při každodenních činnostech – vyhýbání se jízdě autem nebo výtahem – nebo cílené procházky, jízda na kole či turistika.


Snižování stresu a relaxace

Pro cílené snižování stresu a relaxaci je vhodné například cvičení jógy, autogenní trénink nebo tai chi.

-65%

EstroG-100® a návaly horka: Přírodní extrakt z léčivých bylin EstroG-100® zmírňuje četné menopauzální obtíže a je velmi účinný při návalech horka a nočním pocení. Klinické studie prokázaly snížení výskytu návalů horka a nočního pocení přibližně o 65 %.

Na rozdíl od ostatních léčivých přípravků proti menopauzálním obtížím neexistují pro užívání tablet menoelle® žádná omezení. Nejsou známy ani žádné nežádoucí účinky, což znamená, že pomocí přípravku menoelle® můžete bezpečně a trvale zmírnit vaše obtíže.

Kdy je čas s návaly horka navštívit lékaře?

Pro zmírnění závažných vazomotorických příznaků je schválenou indikací hormonální substituční léčba (HSL). Vzhledem k tomu, že mnoho žen má o HSL určité pochybnosti, je nejprve nezbytné důkladné vyšetření a konzultace s lékařem, kterému důvěřujete, abyste si ujasnila vhodnost užívání HSL vzhledem k osobním rizikovým faktorům a možným alternativám léčby.

Je důležité zmínit, že rizika HSL jsou spojena především s věkem, dávkou a délkou užívání. Z tohoto důvodu se nyní HSL zahajuje co nejdříve, v co nejnižší dávce a po co nejkratší dobu.

Jako nehormonální alternativa pro léčbu návalů horka v období menopauzy se nyní osvědčily také určité léky na předpis, které se jsou původně určeny k léčbě jiných onemocnění. Například nízké dávky antidepresiv skupiny SSRI (a také skupiny SNRI) se ukázaly jako účinné při léčbě návalů horka a jsou pro tento účel předepisovány v USA. Jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu rovněž normalizují regulaci tělesné teploty. Výše zmíněné skupiny antidepresiv mohou být účinnou terapií proti návalům horka, zejména vyskytnou-li se v období menopauzy také depresivní stavy.

Pomáhá proti návalům horka během menopauzy šalvěj?

Šalvěj je známá jako aromatické koření ve středomořské kuchyni, typická je například pro pokrm saltimbocca. Šalvěj je také cennou léčivou rostlinou a pomáhá nejen při zánětech v ústech a krku, ale také při nadměrném pocení. Stačí vypít každé ráno a večer šálek šalvějového čaje. Při nočním pocení je vhodnější pít šalvějový čaj studený.

Lékařská příručka pro menopauzu: https://www.awmf.org

Journal of Gynaecological Endocrinology: https://www.kup.at.

This site is registered on wpml.org as a development site.